Donnie Darko ...

 

Geçen cuma cancanın kardeşi bize geldi, film izleyelim dedik. Biz "Finding Neverland"i düşünürken - sanırım bu filmi hiç izleyemeyeceğiz - Cancan çok önemli bir film dediği Donnie Darkoda ısrar edince "hadi" dedik. Film 80 lerin sonunda geçiyor. Eğer o yılların müziklerini kullanmak değilse amaç, o dönemin çok tutan gençlik filmleri furyasına gönderme olabilir. Kahramanımızın adı Donnie Darko!! Gerçekten bir süper kahraman ismi gibi değil mi? Nitekim filmin repliklerinden biri de bu cümle! Bu liseli arkadaşın bazı sorunları var ve bir gece uyurgezer halde dolaşırken Frank adında dev bir tavşanla karşılaşıyor. Tavşan Donnie'ye, 28 gün 6 saat 42 dakika ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylüyor. Ertesi sabah, devasa bir jet motorunun evlerinin çatısına düştüğünü görüyor.

Kahve + kurabiye + film üzerine haftanın yorgunluğu derken ben filmin %90 nında uyukladım. Ara sıra cancanın "uyuma!! kalk çok önemli film" sözleriyle bazı sahneleri izledim. Derken cancan Atilla Dorsay edasıyla filmden ne anladığımızı sordu. Film izlemiş bile sayılmamam gerekirken "Donnie dünyayı kurtardı!!" dedim, bu engin görüşüme İlknur da katıldı. Cancan acayip kızdı bize, Hemen DVD nin bonus kısmındaki belgesel, sahne arkası gibi bölümleri açtı derken uykum açıldı izlemeye başladım. Bu kısım filmin anlamlarından birinin Donnie Darko'nun dünyayı kurtarması olduğu fikrini ortaya atınca filmin %90 nında uyumuş biri olarak kendimi dahi hissetmeye başladım. Sonuç: ertesi sabah cancanı şantiyeye uğurladıktan sonra filmi tekrar (pardon ilk defa tamamını) izledim. Donnie bir kahraman... kendi çapında... hayatta dokunduğu insanlar var... ve o insanları hayatları... Donnie nin varlığı ile yokluğu arasındaki fark o insanların hayatlarını tamamen değiştirmesi anlamına geliyor. Hergün pek çok insanın hayatına teğet geçiyoruz, ya olmasaydık? Donnie belki dünyayı kıyametten kurtarmıyor ama hayatındakilerin hayatlarında bilinmeyen bir kahraman oluyor.

David Lynch'in izinden giden yönetmen Richard Kelly'i takip etmekte fayda var. David Lynch'ten farkı kafanızda bıraktığı soru işaretlerine bir şekilde mantıklı bir cevap verebiliyorsunuz, ama David Lynch! her defasında bir filminin başına anlamak umuduyla oturup sinirlenerek kalkıyor sonra yine izliyorum. Onun hakkında yazmak imkansız...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !