Hardal Soslu Izgara Tavuk Salata

İzmir'den geldiğimde korka korka tartıya çıkmıştım. 5 ile 2 yi yan yana gördüğüm an beynimden vurulmuşa döndüm. O iki rakamı hiç o şekilde görmemiştim. İzmire gittiğimizde annelerimiz sayesinde besiye çekiliyoruz da hiç 2-3 kilo birden almamıştım. İtiraf ediyorum ben kilo takıntılı bir insanım. 47-48 kilo iken sigarayı bıraktım, övünmek gibi olmasın 2 sene oldu, 2 kilo birden aldım. Ama toleransım o kadar! Zaten kısa boyluyum bir de kilo alırsam kare olurum! 50 sınırını geçmemek için pür dikkatim yine de bu İzmir beni mahvediyor. Neyse 52 kilo haberi beni hemen harekete geçirdi. Porsiyonlar küçüldü. Akşam yürüyüşleri organize edildi, yürüyüş için her fırsat değerlendirildi. Çikolata yerine kuru kayısı, ballı süt yerine form çayları tercih edildi. Ara öğünler yoğunluktan hep atlansa da en önemlisi akşam yemeklerine azami ihtimam gösterildi. İşte bir örneği: Diyet yapanlara özel hardal soslu ızgara tavuk salata.

Önce tavukları birkaç saat önceden terbiye ediyoruz ki yumuşacık olsunlar. Terbiyenin tarifini "Izgara Tavuk" başlıklı yazımda bulabilirsiniz.
Malzemeler:
Yarım tavuk göğüs eti
Küçük göbek marul
Küçük kanserve mısır
1 adet közlenmiş kırmızı biber
Sos için;
1 tatlı kaşığı hardal
1 tatlı kaşığı balsamik sirke
2 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 limonun suyu
Az tuz
Hazırlanışı:
Tavuğu ızgarada yada yağsız teflon tavada pişirip tabakta soğutmaya bırakıyoruz. Biberi ve marulları doğrayıp salata tabağına alıyoruz. Ben marulları elimle koparmayı tercih ediyorum, vitaminlerinin kaybolmaması açısından. Mısırı ilave ediyoruz. Ilıklaşan tavukları ince ince dilimliyoruz. Diğer taraftan bir kasede sos malzemelerini çırpıyoruz. Dilimlediğimiz tavukları da salatanın üzerine ve en sonra da sosu döküp karıştırıyoruz. Hardal kalorisiz ama lezzetli bir sos olduğu için diyet yemeklerinde çok tercih ediliyor.
 
50 sınırına tekrar düştüğümde görüşmek üzere.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !