Kore'de birkaç gün

Evet Kore'deydim. Derler ya "yediğin içtiğin senin olsun, gördüklerini anlat" ; sabah 9 akşam 22 şeklindeki toplantılar yüzünden konferans salonundan, şantiyelerden ve de havaalanından başka birşey görmediğim için kimse kusura bakmasın yediklerimi anlatacağım. Bu iş gezisi tüm dünyadan temsilcileri davet ettiği için hemen tüm yemekler "International Buffet" şeklindeydi. Suşinin bu kadar international olduğunu bilmiyordum!! Neyseki suşiyle derdim yok, severek yiyorum kendilerini. 3 gün boyunca karidesin herşeyini yedim, jumbo kokteyl, ızgara, haşlama, kızarmış, salata, karidesli pilav.... Malum bizim buraların özel hadisesi oraların çerezi.

 

Artık son gün geleneksel Kore yemeği ricasında bulunduk da özel bir lokantaya götürdüler bizi. Bizdeki gibi yerde yiyorsunuz ve masanın ortasındaki ocakta ağır ağır ince dilimlenmiş biftekler bal kabağı, mantar, noddle, soğan ve sebzelerle pişiyor. Ara sıra da bir garson gelip makas ve bıçakla kesip didikliyor etleri ve soya sosu gezdiriyor üzerinde. Sonuç lezzet! Bizdeki gibi bu yemek dürüm yapılıyor ama onlar yaprağa sarıp yiyorlar. Sonra Kimchi leri var. Fotorafta sol üstte görünüyor. İnanılmaz acı lahana turşusu benzeri bir yiyecek. Evlerin bahçelerinde toprak testilerde kışlık hazırlıyorlar, hatta modern evlerde özel kimchi buzdolapları var. Bu yiyeceğe tapıyorlar. İlk günler yenebilir ama 3. gün sonunda kokusu ve tadı kötü gelmeye başlıyor. Ve pek tabii pirinç! Kesinlikle tuz yağ yok. Yemeğin suyundan döküp kaşıklıyorlar yada çorbalarının içine ekliyorlar. Bizim ekmek gibi yani.

 

Tüm seyahatin en iyi kısmı gala yemeğinin hazırlandığı yerdi. Busan'daki Nurimaru APEC House APEC üyelerinin Eylül 2005 te toplandıkları hatta Bush'un da bir Kore ziyaretinde geldiği özel bir organizasyon merkezi.

 

Buranın en can alıcı özelliği ise bence Nam-gu ile Haeundae'yi birleştiren Gwangan Bridge'in muhteşem manzarasıydı.

 

11 saatlik uçak yolculuğunun ardından yurda döndüm sonunda. Özlemişim cancan kocamı:) Ayrı kalmaklar ne zor olmaya başladı şu askerlikten sonra. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !