Körili Tavuk

Üniversiteli öğrenciler genelde barlara takılır, sinemaya gider, ne bileyim café lere filan takılırlardı bizim zamanımızda. Biz cancanla yemeğe çıkardık. 2 boğa burcu bir araya gelirse yemekten başka bişey düşünmez oluyor haliyle. İçkiye parası kalsın diye ayaküstü atıştıran arkadaşlara inat biz mutlaka enikonu karnımızı doyurur, keyifli bir ziyafet çekerdik cebimizde para varsa. Kutlamalar, hadi dışarı çıkalımlar, doğumgünleri... program hep düzgün bir yerde yemek yemeğe bağlanırdı. Beyoğlundaki en sevdiğimiz café ler Urban ve Cadde-i Kebir'di. O zamanlardan café yemeklerini severim. En çok da körili tavuk yerdik.

"mmm bunun içinde ne var sence cancan? sence ızgarada mı pişirmişler sote mi yapmışlar? biz evde yapabilir miyiz? biz bundan daha iyi yaparız! "

"yaparız aşkım ama mantarları iri doğrayacaksın bi kere, bu dilimler yemeğin içinde kayboluyor!!! malzemeden yana elini korkak alıştırmayacaksın"

bu replikler cancanla dışarda yediğimiz her yemekte tekrarlanırdı. Bir yerlerde yiyip de kendi başıma denemelerim de o yıllara rastlar hatta ilk denemem de bu yemek olmuştu.

Pekçok yerde eminim gerçek tarifleri vardır ama ben kendimce uydurduğum tarifi paylaşmaktan yanayım, zira pek başarılı bir lezzet, hem de müthiş kolay!!!

Malzemeler:

Yarım kg tavuk göğüs

7-8 kültür mantarı

1 soğan

1 tatlı kaşığı köri

çok az mısırözü yağı

200 ml kutu krema

 

Hazırlanışı:

Tavuk etini kuşbaşı, soğanı yemeklik doğruyoruz. Az sıvı yağ kızdırdığımız tavaya önce soğanı, sonra köriyi atıp iyice kavuruyoruz. Üzerine tavuğu ilave ediyoruz. Tavuklar suyunu salıp çekesiye biz diğer taraftan mantarları temizleyip dörde bölüyoruz. Sonrasında mantarlar da tavaya! Şef aşçı misali bir güzel tavada tüm malzemeyi alt üst ediyoruz. Mantarlar da suyunu salıp çekiyorlar. Tüm malzeme tavada iyice kuruduğunda kremayı ekliyoruz, bir taşım kaynatıyoruz. Krema da iyice yoğunlaşıyor. Tüm yemek körinin o tatlı sarı rengini alıyor. Bu arada mutfağa mis gibi köri ve mantar kokusu yayılıyor, derken cancan kokuya geliyor, tavadan bir parça tavuk aşırıp kaçıyor.

"aşkım çook güzel olmuş bu yaaa, çok başarılı!!!!" diyor, ağzı yanarken...

 

Şefin tavsiyesi : bu yemeğin yanına en güzel pilav yakışır, ümkünse tereyağlı şehriyelisinden, bir de mevsim salata, bol ekşili... En çok da buz gibi beyaz şarap...

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !