Kremalı Domates Çorbası

Denizle fen lisesinde aynı sınıfta okuduk. Dershanede aynı sınıftaydık. Cancanın ne kadar sevimli olduğu ile ilgili gözümü ilk açan odur. Hatta Zeyneple ikisi birlikteliğimize vesile olmuşlardır. Neyse üniversitede ayrıldık. O tutkunu olduğu mimarlığı İzmirde okudu, ben İTÜ ye geldim cancanla, Zeynep de Bursaya gitti. Tam ayrılık. Ama yazın devam etti, İzmirde buluşmalar, İstanbula kaçmalar… ve mektuplar… öyle çok mektuplaştık ki… hem sayfalar dolusu.. o zaman yok öyle internet filan. Okuduğumuz kitapları, yeni dostları, erkek arkadaşlarımızı, ailelerimizi, yeni keşiflerimizi hep paylaştık. Sonra ben okuldan sonra izmire döndüm, o istanbula geldi master için.   Yine ayrılık. Sonra ben istanbula geldim. Sadece 1 defa görüşebildik, o izmire geri döndü. Tam köşe kapmaca. Şimdi kendi ofisinde kendi işini mimarlığı severek yapıyor. Denizle aylarca görüşemediğimiz olur ama görüştüğümüz an koparız. İzmire gittiğimizde Denizi aramamıştım, sonra Ora Barda Emre çalıyordu, bir akşam oraya gittik ve bu eski dost mekanda eski dost Denizle karşılaştık. 3 saat bar kalabalığında durmadan konuştuk. Muhteşemdi. Dost olmak işte böyle birşey. Yıllar sonra bile sanki dün birlikteymişsin gibi saatlerce sohbet edebilmek, kahkahalarla gülebilmek.

Neden yazıyorum bunları? Denizden bugün mail aldım, sıkıntılarımın üzerine öyle iyi geldi ki ... Deli gibi acıkmışlığının ve üşümüşlüğünün üzerine servis edilen mis kokulu bir kase kremalı domates çorbası tadındaydı.  

 

 

Malzemeler:

4--5 adet domates

1 çorba kaşığı un

tereyağı

yarım çay kaşığı muskat

2 su bardağı su

biraz süt

Hazırlanışı:

Domatesleri rendeliyoruz. Deepfreeze'de yazlık domatesler vardı. Onları kullandım, zaten o yüzden rengi biraz açık oldu. Önce tereyağını kızdırıp, kokusunu salana kadar unu kavuruyoruz. Domatesleri ve muskatı ekleyip 10 dakika kadar pişiriyoruz. Üzerine suyu ve tuzu ilave ediyoruz. Geçen günden kalan tavuk suyunu kullandım, çok daha lezzetli oldu. Böyle bir güzel kaynıyorlar. Allah el blender'ını icat edenden razı olsun, kaynadıktan sonra çorbayı blender'dan geçiriyoruz. Biraz süt ekleyip, biraz daha kaynatıp kaşar rendesiyle servis ediyoruz.

Muskat tatlımsı bir tat ve koku veriyor. Yanında kocaman bir tabak salata ile birkaç kase içebilirsiniz, afiyet olsun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !