Portakal Soslu Kereviz

Yerken harcadığınız kalori kadar kalorisi olan sebze nedir? KEREVİZ !!!
Bizim evde babam yüzünden hiç kereviz pişmezdi. Teyzem biz kereviz yiyelim diye pişirir, patates yemeği diye yutturmaya çalışırdı. Tabii Zühre tarhana çorbasını senelerce domates çorbası diye yediği için bizi de uyutacağını sanırdı ama ben yer miyim? Yemedim tabii ne teyzemin çabalarını ne de kereviz yemeğini. Küçükken ne zaman teyzemlerde kalmaya gitsem hep kereviz var yemekte diye korkutur, sonra mutlaka patates kızartırdı.
Geçen pazar teyzemler bize yemeğe geldi. Dedim ki o eski günlerin hatırına bir kereviz yapayım da gülelim.
Son zamanlarda sağlıklı yemek yeme aşkına ağzıma sürmediğim sebzeleri yemeye çalışıyorum. Internet sağolsun, çok farklı yemekleri deneme fırsatım oluyor. Bu tarifi nereden aldığımı hatırlamıyorum(muhtemelen blog yazarı dostlarımdan almışımdır), birkaç defa yaptım, kim yediyse bayıldı, hatta kerevizden nefret edenler bile...

 
Malzemeler:
2 adet kereviz
1 adet havuç
1 adet kuru soğan
(isteyen patates de ilave edebilir, ben koymadım)
1 su bardağı portakal suyu, yarım limon
tuz, 1 çay kaşığı şeker
 
Yapılışı çok kolay, tencerenin en altına küp doğranmış soğanları yayıyoruz. üzerine halka doğranmış havuçları en üste de yine halka halka yarım parmak kalınlığında kestiğimiz kerevizleri ilave ediyoruz. Bir bardak taze sıkılmış portakal suyu, yarım limon suyu, tuz, şeker ve zeytinyağıyla hazırlığımızı tamamlıyoruz. Çok kısık ateşte havuçlar yumuşayıncaya kadar yavaş yavaş pişiriyoruz. Sosu iyice kıvamlı oluyor. Sanırım kerevizin o dayanılmaz kokusunu gideren portakal. Hem kolay hem sağlıklı hem lezzetli. Hem başlıbaşına yemek olarak hem de ziyafet sofralarında garnitür olarak yenebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !