THE BREAK UP !

Birkaç hafta önce Tuba'ya filmi başından sonuna kadar anlattırmıştım. Ben öyle dertlerim yoktur. Biri filmi izlemişse sonunu da anlattırırım. Ben zaten kitapların da önce sonunu okurum. Önemli olan bişeylerin sonu değil gelişimidir benim için. Sene 1997, cancanla üniversitedeyiz, Julia Roberts hastasıyız, vizyonda "My Best Friend's Wedding" var. Elvan daha önce izlemiş ben de filmin her sahnesini anlattırmıştım. Neyse cancan da benim tam tersim filmin sonunu anlatanı boğacak cinsinden. Filmin her karesini bilir şekilde sinemaya gittim cancanla. Ama acayip takılıyorum sonunu söyliycem diye o da acayip sinirleniyor. Tam antrakttan önceki sahnede Julianın "bu işin sonu ne olacak?" sorusuna editörü " sen ona sevdiğini söyleyeceksin ve o da öteki kızla evlenecek" diyor. Sonra sigara içmeye çıkıyoruz, cancan nolcak acaba triplerindeyken "bak ben söyleyince kızıyosun işte editör filmin sonunu az önce söyledi" diyorum ve 3 gün 3 gece sürecek kavgaların kahramanı oluyorum!! Sweet memories...

Kore'den dönüşte uçakta Latife Hanım kitabına başlamıştım ki BREAK UP başladı. Ben Jennifer Aniston hastasıyım, ne bileyim Friends'ten kalma bi sempati hiç eksilmedi. Tuba filmi beğenmemişti, bu sebepten beklentisiz başladım. Filmin kavgalarının başladığı daha ilk karesinden kendimizi gördüm şoklar içinde, TV başında cancan ve iş dönüşü market+yemek+sofra yapmış ben!!! Sonrasında bulaşıkları yarına bırakalım diyaloğuyla kopan ayrılalım sahnesi!! İnanılmaz bu biziz dedim. Ama ben hiç gurur yapmam, küs kalmaya uzatmaya da dayanamam, mutlaka yalakalık yapar veya cancana yaptırır barışırım mutlaka!!

Filmde olaylar abartıyla ayrılık sonucunu doğuruyor, binlerce farklı şekilde yapabilecekleri davranış varken hep yanlışı seçerek kaçınılmaz sona ulaşıyorlar. Ben beğendim, özellikle adamın kafasına herşeyin dank ettiği ve kadının kararlılığının olduğu sahneyi. Filmin her sahnesinde barışacaklarını düşünürken ayrılmalarının kesinleşmesini izlemek romantikleri üzebilir ama gerçekçi olmuş bence. Bir de bu film evli yada uzun süreli ilişikisi olan kişiler tarafından beğenilir diye düşünüyorum. Tubanın beğenmemesini de müzmin bekarlığına bağlıyorum. Beklentisiz başlayanlar için beklentilerin üzerinde birşeyler bulabilecekleri romantik olmayan komedimsi bir iş.

Kıssadan hisse:

"İlişkinizde risk almayı göze alamayacak kadar aşıksanız ve GERÇEKTEN ayrılma düşüncesinde değilseniz ayrılık lafını ASLA ağzınıza almayın! "

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !