YE# 23 : Diyabetik Tarifler - Izgara Sebze

Ben bu etkinlik olayının 15 Haziran olduğunu unutmuşum!!! Sanki ayın 20'sine doğru gönderiyorduk, neyse şimdi uyandım, mailimi atttım, umarım geç kalmamışımdır.

 

Hürriyetin verdiği yemek eklerinden birinde buldum tarifi. Ama Emine Beder değil kesinlikle!!! Bayanın tariflerini artık pek beğenmiyorum da...

Tarif diyabetik mi bilemiyorum ama kesinlikle hafif bir yemek olduğunu söyleyebilirim.

Sözü fazla uzatmadan tarife geçiyorum zira pek vaktim yok şu an, ayağımı uzatıp Derin Devlet kitabını bitirmeye niyetliyim.

Malzemeler:

- 1 bostan patlıcanı

- 5 mantar

- 2 kırmızı biber

- 1 limon suyu

- 1 çay kaşığı biberiye - iyice ufalanmış

- 1 çorba kaşığı zeytinyağı

- 1 çorba kaşığı balsamik sirke

 

Hazırlanışı:

Patlıcanı tarifte ikiye bölün diyor ama fazla kalın güzel olmuyor, iyi pişmiyor bence ince dilimleyelim. Tuzluyoruz kendilerini, sonra mantarları temizledikten sonra ikiye bölüyoruz, biberlerin de çekirdeklerini çıkarıp 5-6 parçaya ayırıyoruz. Çok az zeytinyağını tavada kızdırdıktan sonra önce patlıcanları sonra mantar ve biberleri ilace edip iyice kavuruyoruz. Sos için limon, balsamik, zeytinyağı ve biberiyeyi bir kasede çırpıyoruz. Sebzeleri bir tabağa alıp üzerine sosumuzu ilave ediyoruz.

 

Şefin Tavsiyesi: bu şekilde hazırladığımız tabağımızı buzdolabında 1 gece bekletirsek ertesi güne iyice sosu çekmiş, sebzeler de iyice yumuşamış olur. Ayrıca ızgarada pişirmek bence çok daha iyi sonuç verecektir, imkanı olanların denemesi şiddetle tavsiye edilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !