Yeşil Mercimek Yemeği

muftakta deliler gibi yemek pişirdiğim pazar günü cancan için yeşil mercimek de hazırlamıştım. biz küçükken yeşil mercimek hasatı çok olmuştu, hatta TRT de bir teyze çıkar makarnalısından böreğine türlü tariflerle ev hanımlarına bu sağlıklı yiyeceğin evlerde sık sık pişirilmek suretiyle tüketilmesini salık verirdi.O yıllardan bir o teyzeyi bir de rahmetli Adile Naşiti çok iyi hatırlarım.
ben o dönemde yeşil mercimekten böh olmuştum ama aynı yılların çocuğu cancan ilginçtir pek sever. Ben de onun sevdiği usül annesinin tarifiyle pişiriyorum yeşil mercimeği.
Bu arada sebzeli kremalı fettucine'ye daldığımda ilk tencere mercimeği yaktım, sonra aynı gün cancanın ısrarı üzerine yeniden pişirdim. İşte o günün anısına bu fotorafı çektim de buraya tarifi veriyorum, yoksa bilenler bilir ben pek öyle herkesçe bilinen yemekleri bu sayfaya misafir etmiyorum.
Hatice abla mercimeği Afyondan getiriyor özel olarak. Marketlerde satılandan epey küçük taneli bir tür bu. Ama çok lezzetli.

Öyle malzemesiydi, hazırlanışıydı tantanasına girmeden işte lezzetli mercimek tarifi:
rendelenmiş soğanı zeytinyağında kavuruyoruz, sonra salçayı da ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Bu arada mercimekleri önceden ıslatmıyorum ben, sadece ayıklayıp yıkıyorum. Mercimekleri de tencereye alıp hafiften bir çeviriyoruz. Üzerine küp doğranmış taze domates, halka doğranmış yeşil biber ile çok küçük doğranmış havucu da kattık mı tamam. Kaynar suyu mercimeğin üzerini örtecek kadar ilave ediyoruz. Ama en önemlisi kimyon, kimyonsuz olmaz. Suyunu alsın diye pişmeye yakın yarım avuç bulgur ilavesi çok lezzet katıyor yemeğe.
Afiyet olsun kuzucuklarım, hadi masal bitti yatağa:)))
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !