Yumurtalı Erişte (fettuccine)

Annem müthiş!! Metrodan geçenlerde makarna kesme makinası almış. Bir güzel uğraşmış, hazırlamış hatta Duru tesadüfen ordayken yemiş ve çok beğenmiş. Gurme sanki yer cücesi, bi de yorum yapıyo!

Bir torba yumurtalı erişte verdi bize de, domatesli (en sevdiğim) yaptım. Üzerine taze çekilmiş tane karabiberi de serpince nasıl lezzetli oldu, kelimeler kifayetsiz kalır. Cancanla bana yetmedi zaten. 3 gün o makarnanın lezzeti konuşuldu, anneme telefonlar açıldı, türlü methiyeler düzüldü. Geçen haftasonu annem geldiğinde ee bize niye makarna yapmıyorsun diye bi de sitem ettim. Ne bileyim bu kadar yorucu olduğunu.

 

Toparlandık anneme gittik, duru + annem + ben, makarna yapıcaz.

6 yumurta, 1 kilo un, 1 çorba kaşığı tuzla annem önce bir güzel yoğurdu, sonra ben el attım hamura, oooh haftanın stresini attım hamura, ben gevşedikçe hamur sertleşti. Bu arada ara nağmesi duru da mutfakta, bizimle makarna açıyor. İşte o lezzetler öyle kolay elde edilmiyor, biline! Bir taraftan annem açıyor hamuru ben makinada inceltiyorum, bu işlem en az 6-7 defa sürüyor. Bu arada her tarafımız un içinde. Sonra kesip unluyorsun, temiz bir çarşafa serip en az 24 saat kurutuyorsun.

Pastavilla beni kesmez olmuştu zaten, bu iş pek hoşuma gitti. Ama tam mutfağı seven insanın işi. Yukarıda anlattıklarım 2 saat sürdü. Üstelik o makinanın kolunu çevirirken canın çıkıyor ama ortaya çıkan iş mükemmel. Üstelik makarnayı haşlarken sadece 5 dakika süre tutuyorsun al dante için.

Bir gün hayallerimin makarna café sine kavuştuğumda kesinlikle makarnayı kendim açacağım, bu beni farklı kılacak eminim. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !