Zeytinyağlı Enginar

Cancanın annesi enginar için "tarlasının yanından bile geçsen hasta olmazsın öyle faydalıdır" der, babam "padişah yemeği" diye pek sever, ablama bademciklerinin alındığı günlerde ne çok yediğini hatırlatır, Annem " aslında enginarın pezevengi kuzu etidir ya bakma babana yasak diye yıllardır tavukla pişiriyorum" diyerek son noktayı koyar!

Cancan her sebzeye yaptığı muameleyi bu garibime de yapar yanına yaklaşmaz ama ben acayip severim. Tabii zeytinyağlısını. Yeni birşey öğrendim, temizledikten sonra hem limon hem de un konuyor beklettiğimiz suyuna. Sonra bu suyu kullanıyoruz, sos gibi yoğun oluyor yemeğin kıvamı. Aslında sadece taze soğanlı yapacaktım ama havucu da bezelyeyi de çok sevdiğimden koymadan edemedim.

Aslında tarifin yarısını vermiş oldum. O halde devam... Havuçlar ve taze soğan ince dilimleniyor. Ardından enginarlar tencerenin dibine diziliyor. Üzerine havuç, bezelye ve soğnalar ekleniyor. Unlu limonlu suyu ve de zeytinyağı eklenip ocağa veriliyor. Çok kısık ateşte havuçlar yumuşayıncaya kadar pişiyor. Ben yine unutum siz tuz koymayı atlamayın. Bir de bu baharı enginarsız geçirmeyin mutlaka yiyin. Afiyet olsun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !